Skip to content

40 Covington DriveSicklerville, NJ 08081

Built 1987

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Apr 18, 2011

Property Information

Block12504
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,652
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
27%
Improvement Value:$136,900
73%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,293+2.7%
2024$7,100+4.4%
2023$6,803+0.9%
2022$6,743+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$153,000

To:

Sq Ft1,652DeedBook 9422, Page 959

Property Sale

Sale
$195,900
DeedBook 7650, Page 444

Property Sale

Sale
$110,400
DeedBook 4330, Page 282

Property Sale

Sale
$374,915
DeedBook 4265, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1987