Skip to content

13 Amesbury PlaceSicklerville, NJ 08081

Built 1988

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Sep 19, 2016

Property Information

Block12607
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,600
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
29%
Improvement Value:$122,500
71%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,731+2.7%
2024$6,553+4.4%
2023$6,279+0.9%
2022$6,224+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 10492, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$80,175
DeedBook 4204, Page 490