Skip to content

7 Harvest LaneSicklerville, NJ 08081

Built 1990

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Jul 21, 2020

Property Information

Block12803
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class28
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningRL
Sq Footage1,608
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
27%
Improvement Value:$108,200
73%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,783+2.7%
2024$5,630+4.4%
2023$5,394+0.9%
2022$5,347+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

To:

Sq Ft1,608DeedBook 11468, Page 192

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 8954, Page 1932

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 7128, Page 189

Property Sale

Sale
$103,435
DeedBook 4455, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1990