Skip to content

17 Blossom TrailSicklerville, NJ 08081

Built 1989

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block12802
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class28
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningRL
Sq Footage1,488
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
26%
Improvement Value:$113,900
74%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,005+2.7%
2024$5,847+4.4%
2023$5,602+0.9%
2022$5,553+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000

To:

Sq Ft1,488DeedBook 5112, Page 350

Property Sale

Sale
$548,094
DeedBook 4965, Page 485

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 4575, Page 137

Property Sale

Sale
$93,625
DeedBook 4386, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1989