Skip to content

28 Cherry Grove LaneSicklerville, NJ 08081

Built 1989

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block12803
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class28
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningRL
Sq Footage1,608
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
26%
Improvement Value:$112,000
74%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,931+2.7%
2024$5,774+4.4%
2023$5,533+0.9%
2022$5,484+0.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,608DeedBook 12046, Page 1661

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 11499, Page 1209Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 9203, Page 1900

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8019, Page 1643

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 7102, Page 43

Property Sale

Sale
$105,220
DeedBook 4451, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1989