Skip to content

46 Old Orchard DriveSicklerville, NJ 08081

Built 1989

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 17, 2017

Property Information

Block12803
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class28
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningRL
Sq Footage1,608
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
27%
Improvement Value:$108,200
73%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,783+2.7%
2024$5,630+4.4%
2023$5,394+0.9%
2022$5,347+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,608DeedBook 10682, Page 1005

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 10000, Page 265Recorded4/29/2014

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4999, Page 244

Property Sale

Sale
$104,970
DeedBook 4436, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1989