Skip to content

550 Chews Landing RoadSicklerville, NJ 08081

Built 1950
Farm (Regular)
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block1303
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,286
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
33%
Improvement Value:$92,300
67%
Total Assessment$137,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,357+2.7%
2024$5,216+4.4%
2023$4,998+6.2%
2022$4,704+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$185,000
Sq Ft1,286DeedBook 12846, Page 970Recorded6/18/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$400,000
Sq Ft1,286DeedBook 12533, Page 1708Recorded3/13/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1950