Skip to content

526 Riggs Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 2001

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 27, 2025

Property Information

Block1501.01
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage2,800
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
24%
Improvement Value:$209,900
76%
Total Assessment$274,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,727+2.7%
2024$10,443+4.4%
2023$10,006+0.9%
2022$9,918+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,800DeedBook 12756, Page 12Recorded2/18/2025

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,800DeedBook 10963, Page 435Recorded9/12/2018

Property Sale

Sale
$187,000

To:

DeedBook 5162, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 2001