Skip to content

178 Hearthstone Drive

Berlin, NJ 08009

Built 2006

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block1504.01
Lot47
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR4
Sq Footage1,396
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
24%
Improvement Value:$161,800
76%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,092+2.8%
2024$7,872+1.2%
2023$7,782+0.9%
2022$7,714+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,396DeedBook 11119, Page 666

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 10283, Page 634Recorded10/22/2015

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 9264, Page 1829

Property Sale

Sale
$243,790
DeedBook 8356, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 2006