Skip to content

131 Hearthstone Drive

Berlin, NJ 08009

Built 2007

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block1504.02
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR4
Sq Footage1,336
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
28%
Improvement Value:$134,500
72%
Total Assessment$186,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,277+2.7%
2024$7,085+4.4%
2023$6,789+0.9%
2022$6,729+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$198,000

To:

Sq Ft1,336DeedBook 10471, Page 1522

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 10026, Page 1689Recorded6/17/2014

Property Sale

Sale
$240,040
DeedBook 8724, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 2007