Skip to content

423 New Freedom Road

Berlin, NJ 08009

Built 1920
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2016

Property Information

Block1701
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,054
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
47%
Improvement Value:$65,000
53%
Total Assessment$123,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,799+2.7%
2024$4,673+4.4%
2023$4,477+0.9%
2022$4,438+0.6%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-012002-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 9810, Page 271

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 4567, Page 322

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 4062, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1920