Skip to content

433 New Freedom Road

Berlin, NJ 08009

Built 1935
Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block1701
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage4,944
Acreage4.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
31%
Improvement Value:$274,700
69%
Total Assessment$395,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,440+2.7%
2024$15,033+4.4%
2023$14,403+0.9%
2022$14,277+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft4,944DeedBook 7809, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1935