Skip to content

322 Bittlewood Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 2006

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Jun 8, 2012

Property Information

Block201.02
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPC-A
Sq Footage1,751
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
23%
Improvement Value:$180,000
77%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,170+2.7%
2024$8,928+4.4%
2023$8,554+0.9%
2022$8,479+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500

To:

Sq Ft1,751DeedBook 9635, Page 1252

Property Sale

Sale
$313,199
DeedBook 8331, Page 1607

Property Built

Built

Year Built: 2006