Skip to content

4 Kresson Court

Berlin, NJ 08009

Built 2005

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 20, 2013

Property Information

Block201.03
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPC-A
Sq Footage1,708
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
24%
Improvement Value:$174,100
76%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,689+2.8%
2024$8,454+4.5%
2023$8,089+0.9%
2022$8,016+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,708DeedBook 9939, Page 1644

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 9234, Page 1711

Property Sale

Sale
$327,200
DeedBook 8101, Page 1367

Property Built

Built

Year Built: 2005