Skip to content

351 Bittlewood Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 2012

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block201.05
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1S/WAT2G
Dwellings1
ZoningPC-A
Sq Footage2,084
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
24%
Improvement Value:$178,000
76%
Total Assessment$233,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,092+2.7%
2024$8,852+4.4%
2023$8,481+0.9%
2022$8,407+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,084DeedBook 10741, Page 1621

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 9649, Page 1090

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 9411, Page 1700