Skip to content

31 Wakefield Road

Atco, NJ 08004

Built 1997

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Sep 17, 2017

Property Information

Block2402.07
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage1,600
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
25%
Improvement Value:$136,400
75%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,078+2.7%
2024$6,891+4.4%
2023$6,603+0.9%
2022$6,545+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 10744, Page 1932

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 9215, Page 787

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 7220, Page 730

Property Sale

Sale
$115,900
DeedBook 4883, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1997