Skip to content

16 Cornell Road

Atco, NJ 08004

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2007

Property Information

Block2406
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage1,920
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
28%
Improvement Value:$107,800
72%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,595+2.8%
2024$5,441+4.6%
2023$5,203+0.9%
2022$5,155+0.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7268, Page 442

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 5213, Page 223

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook 4606, Page 906

Property Sale

Sale
$600
DeedBook 4568, Page 29

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 4363, Page 528

Property Sale

Sale
$45,900
DeedBook 3721, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1964