Skip to content

16 Yale Road

Atco, NJ 08004

Built 1964

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Mar 13, 2023

Property Information

Block2406
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage1,928
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
27%
Improvement Value:$113,600
73%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,072+2.7%
2024$5,911+14.5%
2023$5,164+1.0%
2022$5,114+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$282,000

To:

Sq Ft1,928DeedBook 12337, Page 890

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 7030, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1964