Skip to content

1 Hemlock Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 2005

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block2901.05
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page2901

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage2,559
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
19%
Improvement Value:$197,400
81%
Total Assessment$242,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,458+2.7%
2024$9,209+10.7%
2023$8,317+0.9%
2022$8,244+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$377,000

To:

Sq Ft2,559DeedBook 11835, Page 1151

Property Sale

Sale
$233,800
DeedBook 7788, Page 1495

Property Built

Built

Year Built: 2005