Skip to content

11 Hemlock Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 2005

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Aug 30, 2013

Property Information

Block2901.05
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page2901

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,864
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
24%
Improvement Value:$142,600
76%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,320+2.7%
2024$7,127+4.4%
2023$6,829+0.9%
2022$6,769+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,900

To:

Sq Ft1,864DeedBook 9930, Page 1731

Property Sale

Sale
$201,360
DeedBook 7824, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 2005