Skip to content

28 Normans Ford Drive

Sicklerville, NJ 08081

Built 2004

Last Sale Price
$145,900
Last Sale Date
Dec 13, 2018

Property Information

Block303.01
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class35.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningPC-B
Sq Footage1,536
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
23%
Improvement Value:$117,200
77%
Total Assessment$152,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,939+2.7%
2024$5,782+4.4%
2023$5,540+0.9%
2022$5,491-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$145,900

To:

Sq Ft1,536DeedBook 11042, Page 591

Property Sale

Sale
$161,609
DeedBook 7558, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 2004