Skip to content

1 Tavern LaneSicklerville, NJ 08081

Built 2015

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block306.06
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class35.5
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningPC-B
Sq Footage1,960
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
19%
Improvement Value:$147,800
81%
Total Assessment$182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,133+2.7%
2024$6,945+4.4%
2023$6,654+0.9%
2022$6,595+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

To:

Sq Ft1,960DeedBook 11554, Page 607

Property Sale

Sale
$197,851

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 10263, Page 1646Recorded9/1/2015

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

DeedBook 10231, Page 1897Recorded7/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 9791, Page 1146