Skip to content

5 Tavern LaneSicklerville, NJ 08081

Built 2015

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Jul 6, 2020

Property Information

Block306.06
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class35.5
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningPC-B
Sq Footage1,960
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
19%
Improvement Value:$147,000
81%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,102+2.7%
2024$6,914+4.4%
2023$6,625+0.9%
2022$6,567+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$213,000

To:

Sq Ft1,960DeedBook 11506, Page 1956

Property Sale

Sale
$207,197

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 10263, Page 1469Recorded9/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 9791, Page 1146