Skip to content

111 Forbes DriveAtco, NJ 08004

Built 1990

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block3101.01
Lot36
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,210
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
21%
Improvement Value:$165,300
79%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,206+2.7%
2024$7,989+4.4%
2023$7,655+0.9%
2022$7,588+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$151,000

To:

Sq Ft2,210DeedBook 11192, Page 354

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5098, Page 795

Property Sale

Sale
$168,268
DeedBook 4438, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$1,008,000
DeedBook 4311, Page 290