Skip to content

131 Baker Avenue

Atco, NJ 08004

Built 1989

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block3102.04
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3102

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage1,560
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
25%
Improvement Value:$91,100
75%
Total Assessment$121,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,725+2.7%
2024$4,601+4.4%
2023$4,408+0.9%
2022$4,369+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 10930, Page 594

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 7815, Page 1166

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4897, Page 316

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4444, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4333, Page 352