Skip to content

223 Nelson Avenue

Atco, NJ 08004

Built 1955

Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block3118
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class15
Description1SS
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,120
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
28%
Improvement Value:$59,200
72%
Total Assessment$81,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,188+2.7%
2024$3,104+4.4%
2023$2,974+0.9%
2022$2,948+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955