Skip to content

211 Cahnt Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1963

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 19, 2006

Property Information

Block3201
Lot4.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,127
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,100
24%
Improvement Value:$137,200
76%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,074+2.7%
2024$6,888+4.4%
2023$6,599+0.9%
2022$6,541+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,127DeedBook 8244, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1963