Skip to content

205 North Route 73

Berlin, NJ 08009

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jan 5, 1998

Property Information

Block3203
Lot1.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description2SF-3 UNITS
Dwellings3
ZoningPI1
Sq Footage2,120
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
43%
Improvement Value:$82,100
57%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,662+2.7%
2024$5,512+4.4%
2023$5,282+0.9%
2022$5,235+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft2,120DeedBook 4951, Page 207

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4277, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1920