Skip to content

116 North Grove Street

Berlin, NJ 08009

Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Feb 23, 2022

Property Information

Block3410
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings2
ZoningPR1
Sq Footage3,748
Acreage4.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,400
39%
Improvement Value:$155,500
61%
Total Assessment$254,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,946+2.7%
2024$9,684+4.4%
2023$9,278+0.9%
2022$9,197+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft3,748DeedBook 12054, Page 140

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4997, Page 175

Property Sale

Sale
$15,000