Skip to content

209 Washington Avenue

Atco, NJ 08004

Built 1986

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block3801
Lot10.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,104
Acreage3.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
31%
Improvement Value:$123,500
69%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,004+2.7%
2024$6,819+12.4%
2023$6,064+0.9%
2022$6,011+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$221,000

To:

Sq Ft1,104DeedBook 11515, Page 1829

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 8667, Page 371

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 5249, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1986