Skip to content

208 Vineyard Road

Atco, NJ 08004

Built 1913

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block3804
Lot1.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16.5
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,355
Acreage10

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,000
28%
Improvement Value:$223,800
72%
Total Assessment$310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,127+2.7%
2024$11,807+76.2%
2023$6,701+0.9%
2022$6,642+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,355DeedBook 12115, Page 1706

Property Sale

Sale
$206,000
Sq Ft1,521DeedBook 11642, Page 1656Recorded3/2/2021

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5070, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1913