Skip to content

187 Pump Branch Road

Waterford Works, NJ 08089

Built 2003

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 17, 2003

Property Information

Block4801
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,448
Acreage7.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,300
24%
Improvement Value:$230,300
76%
Total Assessment$303,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,846+2.7%
2024$11,534+4.4%
2023$11,051+0.9%
2022$10,954+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,448DeedBook 7297, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 2003