Skip to content

154 Steelton Road

Berlin, NJ 08009

Built 2002

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Feb 26, 2010

Property Information

Block4110
Lot1.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,856
Acreage1.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
20%
Improvement Value:$238,400
80%
Total Assessment$296,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,566+2.7%
2024$11,260+4.4%
2023$10,789+0.9%
2022$10,694+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$317,500

To:

Sq Ft2,856DeedBook 9192, Page 866

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5214, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5044, Page 947