Skip to content

215 First Avenue

Sicklerville, NJ 08081

Built 1990

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 15, 2017

Property Information

Block4501
Lot2.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,860
Acreage1.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
18%
Improvement Value:$208,400
82%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,950+2.7%
2024$9,687+4.4%
2023$9,282+0.9%
2022$9,200+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,860DeedBook 10708, Page 1490

Property Sale

Sale
$110,500
DeedBook 4528, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1990