Skip to content

13 Seth Drive

Hammonton, NJ 08037

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2009

Property Information

Block4703
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,412
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
18%
Improvement Value:$185,500
82%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,877+2.7%
2024$8,643+4.4%
2023$8,281+0.9%
2022$8,208+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 8115, Page 1569

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 7776, Page 433

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4540, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1992