Skip to content

305 Center AvenueWaterford Works, NJ 08089

Commercial

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Feb 28, 1991

Property Information

Block4706
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningPI2
Sq Footage27,193
Acreage10.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,200
9%
Improvement Value:$1,136,900
91%
Total Assessment$1,250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,779+2.7%
2024$47,491+4.4%
2023$45,504+0.9%
2022$45,104+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft27,193DeedBook 4488, Page 901