Skip to content

25 North Third Street

Waterford Works, NJ 08089

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Mar 10, 2004

Property Information

Block4709
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings4
ZoningPR6
Sq Footage3,180
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,900
23%
Improvement Value:$147,400
77%
Total Assessment$190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,426+2.7%
2024$7,229+4.4%
2023$6,927+0.9%
2022$6,866+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft3,180DeedBook 7410, Page 713

Property Sale

Sale
$125,098
DeedBook 4262, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1925