Skip to content

28 North Third Street

Waterford Works, NJ 08089

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2011

Property Information

Block4714
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage1,396
Acreage1.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,700
23%
Improvement Value:$159,600
77%
Total Assessment$207,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,839+2.8%
2024$7,625+4.5%
2023$7,296+0.9%
2022$7,229+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984