Skip to content

14 North Third Street

Waterford Works, NJ 08089

Built 1963

Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block4714
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage---
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
21%
Improvement Value:$158,700
79%
Total Assessment$199,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,542+2.8%
2024$7,337+4.5%
2023$7,019+0.9%
2022$6,955+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963