Skip to content

133 Ehrke Road

Waterford Works, NJ 08089

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2003

Property Information

Block4802
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage3,388
Acreage1.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,700
23%
Improvement Value:$179,800
77%
Total Assessment$233,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,111+2.7%
2024$8,871+4.4%
2023$8,499+0.9%
2022$8,425+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5057, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1890