Skip to content

34 Washburne Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block4907
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,190
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
23%
Improvement Value:$154,100
77%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,769+2.7%
2024$7,564+4.4%
2023$7,247+0.9%
2022$7,184+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$223,000
Sq Ft2,190DeedBook 11214, Page 1797Recorded9/14/2019

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook 7942, Page 1315

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 4549, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1979