Skip to content

81 South Route 73

Hammonton, NJ 08037

Built 1911

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block5001.01
Lot39
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,415
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,600
30%
Improvement Value:$83,300
70%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,639+2.7%
2024$4,517+4.4%
2023$4,328+0.9%
2022$4,290+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,415DeedBook 5112, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1911