Skip to content

101 South Route 73

Hammonton, NJ 08037

Built 1955

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 3, 2013

Property Information

Block5002
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,592
Acreage1.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,900
27%
Improvement Value:$135,100
73%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,258+2.7%
2024$7,066+4.4%
2023$6,770+0.9%
2022$6,711+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,592DeedBook 9824, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1955