Skip to content

116 Davis Avenue

Sicklerville, NJ 08081

Built 1940

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block5103
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,527
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
34%
Improvement Value:$121,100
66%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,145+2.7%
2024$6,956+4.4%
2023$6,665+0.9%
2022$6,606+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,527DeedBook 10915, Page 1474

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3664, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1940