Skip to content

162 Blue Anchor Road

Sicklerville, NJ 08081

Built 1920

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Oct 10, 2012

Property Information

Block5202
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,696
Acreage1.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,400
32%
Improvement Value:$90,500
68%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,186+2.7%
2024$5,049+4.4%
2023$4,838+0.9%
2022$4,795+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft1,696DeedBook 9692, Page 1706

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 5113, Page 89

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 4563, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1920