Skip to content

124 South Route 73

Hammonton, NJ 08037

Built 1924

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Sep 7, 1977

Property Information

Block5803
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPC1
Sq Footage1,736
Acreage1.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,300
30%
Improvement Value:$129,100
70%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,156+2.7%
2024$6,967+5.4%
2023$6,610+0.9%
2022$6,552+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft1,736DeedBook 3818, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1924