Skip to content

140 Country Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 1980

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block5208
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,258
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
22%
Improvement Value:$167,700
78%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,339+2.7%
2024$8,118+4.4%
2023$7,779+0.9%
2022$7,710+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft2,258DeedBook 11954, Page 648

Property Sale

Sale
$81,090
DeedBook 3700, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1980