Skip to content

39 South Central Avenue

Sicklerville, NJ 08081

Built 2006

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block5218
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,459
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,600
18%
Improvement Value:$217,300
82%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$10,336+19.8%
2020$8,627+1.8%
2019$8,473+1.3%
2018$8,366+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,459DeedBook 12472, Page 1392

Property Sale

Sale
$302,000

From:

To:

Sq Ft2,459DeedBook 10856, Page 411Recorded4/5/2018

Property Sale

Sale
$256,100
DeedBook 9181, Page 1636

Property Sale

Sale
$376,273
DeedBook 8377, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 2006