Skip to content

271 Waterford Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1970

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Oct 7, 2005

Property Information

Block5401
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,474
Acreage1.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
21%
Improvement Value:$179,800
79%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,885+2.7%
2024$8,650+4.4%
2023$8,288+0.9%
2022$8,215+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$262,500

To:

Sq Ft1,474DeedBook 8041, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1970