Skip to content

269 Waterford Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1975

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
May 31, 1985

Property Information

Block5401
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,875
Acreage1.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,200
18%
Improvement Value:$213,400
82%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,169+2.7%
2024$9,900+4.4%
2023$9,486+7.4%
2022$8,832+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft2,875DeedBook 4049, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1975